Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

03 Şubat 2022

Gerçek kehribar tespih arayanların internet üzerinden yaptığı aramalarda en çok karşılaştıkları konulardan biri de kehribar tespihlerin gerçek olup olmadığını anlama yöntemleridir. Pinaceae adlı familyadan, bir çam ağacı olanpinussucciniferaisimli ağaçlarının fosilleşen reçinesi, kehribara dönüşür. Zaman içinde sertleşen bu reçine bir taş şeklini alır ve günümüzde kehribar tespih olarak aksesuar alanında pek çok farklı üründe en çok kullanılan özel taşlardan biridir.

Kehribar Taşı Nedir?

Kehribar taşı, damla kehribar ve sıkma kehribar olarak ikiye ayrılır. Kehribarın temel maddesi yukarıda belirttiğimiz gibi ağacın reçinesidir. Damla kehribar, amber, sıkma kehribar ve bakalite amber şeklinde tanımlamaları vardır. Temelde bu kehribarın oluşumu 25 ile 50 milyon yıl önce ardıç, kayın ve çam gibi iri gövdeli ağaçların yara alıp reçine salgılamasıyla gerçekleşmiştir. Çeşitli sebeplerle kırılan veya yara alan ağaç gövdesini iyileştirmek için salgılanan sıvı, 30 milyon yıl geçince fosil haline gelir ve kehribar taşını meydana getirir.

Kehribar Tespih Modelleri

Kehribar tespih çeşitleri, internet üzerinden en çok araştırılan aksesuarlar arasındadır. Gerçek kehribar taşından elde edilen tespihler, bu tip aksesuar kullanan kişiler arasında son derece popülerdir. Fosil taş şeklinde meydana gelen kehribar bataklıkta, toprakta veya duruma göre denizden çıkarılır. Kehribarın üzerine yapışmış olan böcek ve sinekler, taşın içinde taşlaşmış halde bulunabilir. Gerçek kehribar tespih modelleri son derece değerli olup birbirinden farklı fiyatlarla satışa sunulur.

Gerçek Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır?

Gerçek kehribar tespih anlamak için ilk olarak üretim merkezine gidip kehribar tespihleri yerinde görmektir. Bunun yanı sıra pek çok satıcı, gerçek kehribar taşından üretim yaptığına dair sertifikalı tespihler satışa sunar. Ancak sertifikası bulunan kehribar tespihler, standart ürünlere kıyasla daha pahalı olabilir. Bunun dışında gerçek kehribarı anlamak için bazı yöntemler uygulanabilir.

Sahte Kehribar Tespihi Anlama Yöntemleri

Gerçek olmayan kehribar tespihi anlamak için tuzlu su testi yapılabilir. Orta boy bardağın içi su ile doldurulduktan sonra yedi çay kaşığı tuzu içine boşaltmak gerekir. Tuz tamamen eriyinceye kadar karıştırdıktan sonra kehribar taşı gerçekse su içinde yüzer. Ancak sahte kehribar tespih taşıysa bardağın dibine batar.

Kehribar Tesbih Modellerimizi incelemek için tıklayınız.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.