Oltu Taşı Tesbih Nedir?

Oltu Taşı Tesbih Nedir?

27 Temmuz 2023

 

Oltu taşı çam, sedir ve ardıç ağaç reçinelerinin yer altında tepkimeye uğrayarak zamanla fosilleşmesi sonucu ortaya çıkmış organik bir üründür. Oltu taşı ülkemizde Erzurum bölgesinde çıkartılır. Sarı çam ile kaplı dik yamaçlarda bulunan bu değerli taşın çıkartılması engebeli zemin nedeni ile oldukça zordur. Görüntüsü itibari ile kömüre benzer fakat yapı olarak farklıdır.

İlk çıkarıldığı zaman doğada yumuşak olarak bulunan Oltu taşı hava ile teması sonucu hızla sertleşmeye başlar. Bu hızlı tepkime Oltu taşının çıkartılması ve işlenmesini zorlaştırmaktadır. Çıkartıldıktan sonra sertleşmemesi için nemli bir ortamda bulundurulur ve bu şekilde atölyelere gönderilir. Özellikle tesbih yapımında sıklıkla kullanılan Oltu taşı bu atölyelerde usta ellerle birer sanat eserine dönüşür.

Doğadan Gelen Şifa; Oltu Taşı Tesbihin Faydaları Nelerdir?

Oltu taşı stres ve enerji taşı olarak bilinir. Stres ve üzüntü kaynaklı sağlık şikayetlerinde etkilidir. Ayrıca Ağrıları hafifletme etkilileri de bilinmektedir. Oltu taşının faydaları şu şekildedir;

  • Negatif enerjiyi çekerek stresi azaltır.

  • Depresyon, anksiyete gibi rahatsızlığı olan kişilerin ruh hali değişimleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

  • Ağrı kesici özelliği sayesinde migren, mide ve adet ağrılarının hafiflemesi için kullanılır.

  • Hiperaktif hormonların yatışmasını sağlar. Özellikle hamile kadınlar oltu taşının bu özelliğinden faydalanmaktadır.

  • Oltu taşı koruyucu bir taş olarak görülür.

 

Oltu Taşı Tesbih Değerli Midir?

Oltu taşı da kehribar gibi değerli doğal taşlar arasındadır. Oluşumu bakımından ve kehribara benzemesi sebebiyle siyah kehribar veya yeraltının siyah incisi olarak da adlandırılmaktadır. Erzurum Oltu taşı, Gürcistan ya da Rus Oltu taşına göre daha değerlidir. Gürcistan Oltu taşı ya da Rus Oltu taşı toprak altında daha az kaldığı için mat ve kırılgan bir yapıdadır. Erzurum Oltu taşı ile yapılan takılar sert ve kalitelidir. Fiyat olarak da daha yüksektir. Bu sebeple Oltu taşı tesbih satın alırken menşeini sormaya dikkat etmelisiniz. www.vetesbih.com olarak satışa sunduğumuz bütün Oltu taşı tesbihlerimiz orijinal Erzurum Oltu taşı ve sertifikalı olarak gönderim yapılmaktadır. 

 

 

Gerçek Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır?

  • Oltu taşından çıkan toz taşın kalitesi hakkında bilgi verir. Oltu taşını bir zımpara yardımı ile hafifçe zımparalayabilir veya bıçak ile hafifçe kazıyabilirsiniz. Çıkan toz eğer beyaz ise Oltu taşınız sahtedir, siyah ise kalitesiz, kahverengi ise kaliteli bir Oltu taşı tesbihe sahipsiniz demektir.

 

  • Gerçek Oltu taşı tesbihi elinize alıp nefesiniz üflediğinizde buharı çeker ve üzeri buğulanır.

 

  • Oltu taşı oluşumlarının benzer olması sebebi ile kehribara benzer özellikler taşımaktadır. Her iki taş türü de elektriklenir. Oltu taşını pamuklu veya yün bir kumaşa sürtükten sonra kâğıt, saç gibi nesneleri mıknatıs gibi kendisine çektiğini görebilirsiniz.

 

  • Oltu taşı yapısal özelliği sayesinde kullanıldıkça parlar ve zamanla daha güzel bir görüntü almaya başlar.

 

  • Oltu taşı tesbihler kendine has tok bir sesi ve ağırlığı bulunur. Yapı olarak hafif olmalarına rağmen plastikten daha ağır, cam tesbihlerden daha hafiftirler.

 

 

Oltu Taşı Nasıl Temizlenir?

Oltu taşı tesbihleriniz gibi sert yapıdaki doğal taşları su altında yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ilık su ve biraz sabun yardımı ile tesbihinizi arındırabilirsiniz. Tesbihinizi temiz ve pamuklu bir bez yardımı ile silerek de temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken husus tesbihin çizilmemesi için sert materyallerden uzak tutmak ve hafifçe temizlemek olmalıdır.

 

Oltu Taşı Tesbih Modelleri

Oltu taşı tesbihler tanelerin kesimine, püskülüne ve işçilikte kullanılan materyallere göre çeşitlenmektedir. Tanelerine göre Oltu taşı tesbihler; kapsül kesim, küre kesim ve beyzi kesim olarak değişirken püskülüne göre sistemli veya gümüş püskül olarak modelleri değişmektedir. Oltu taşı tesbihlerin üzerine gümüş ve firuze gibi diğer doğal taşlar ile ve gümüş ile işlemeler yapılarak süslenebilir. Oltu taşı tesbih kategorimizden zevkinize en uygun olan modelleri seçebilirsiniz.

 

 Bizi instagramdan takip etmek için tıklayın!

 

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.