Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

16 Kasım 2021

Tesbih türlerinin neler olduğu konusunda belirleyici en önemli etken hangi taşların kullanıldığıdır. Kuvars, ay taşı, akik, ametist, kehribar, oltu, yeşim gibi sayısız doğal taşın kullanılmasıyla pek çok tesbih modeli elde edilir. Tesbih çeşitleri her yaş grubu ve kesimden insanların kullanabileceği şekilde tasarlanır. Özellikle erkekler için özel bir aksesuar niteliğinde olan tesbihin rengi, taşı ve kalitesi en önemli özellikleri arasında yer alır.

 

Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri Neler?

 

Tesbih türleri ve sahip olduğu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Oltu Taşı Tesbih: Erzurum yöresinden çıkarılmakta olan oltu taşı, stres azaltıcı etkilerinin yanında estetik olarak da sıklıkla tercih edilir. En pahalı tesbih türleri arasında yer alan oltu taşı tesbihler, en meşhur çeşitler arasında yerini alır.

 

  • Doğal Taş Tesbih: Ametist, akik, ay taşı, sedef, safir, firuze gibi taşlar tesbih yapımında kullanılır. Fosilleşmiş taşlara nazaran her bütçeye hitap eden modelleri bulunur.

 

  • Kuka Tesbih: En çok tercih edilen modeller arasında olan kuka tesbih, kullandıkça renk değiştirmesiyle ilgi çeker. Hammaddesinin ağaç olması ve dayanıklı olmasından dolayı kullanım açısından kolaylık sağlar.

 

  • Kehribar Tesbih: Kıymetli türler arasında yer alan kehribar tesbih, taşın farklı şekillerde işlenmesiyle elde edilir. Toplamda 256 farklı tona sahip olmasıyla sevilen tesbih çeşitleri arasında yerini alır.

 

Kehribar Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

 

Kehribar tesbih türlerinin neler olduğu sahip olduğu niteliklere göre farklılaşır. Tesbih yapımında orjinal olarak kullanılan en değerli taşlardan olan kehribar, farklı isimlerde ortaya çıkabilir. Kehribar tesbih çeşitleri şunlardır:

 

  • Fosilli Kehribar Tesbih: En değerli ve pahalı türlerden olan fosilli kehribarda hayvan fosilleri yer alır. Bu nedenle tesbih yapımında en çok aranan ve fiyatı yüksek modeller arasındadır.

 

  • Sıkma Kehribar Tesbih: Renk değiştirme özelliğine sahip olan sıkma kehribar tesbih, 16. yüzyıldan beri üretilen türlerdendir. Kehribar tozları farklı maddelerle karıştırılarak tesbih yapımında kullanılır.

 

  • Damla Kehribar Tesbih: Dinlendirici niteliğe sahip olan damla tür, estetik açıdan ilgi çekici olan modellerdendir.

 

  • Ateş Kehribar Tesbih: Kehribar ve lal taşının bir araya gelmesiyle ateş kehribar tesbih oluşturulur. Ateş kehribar tesbih çeşitleri negatif enerjiyi alma gibi özelliklere sahiptir ve bu açıdan insan sağlığına faydalı olduğu düşünülür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.